fbpx

W kontekście rysowania najczęściej zgłaszany mi przez rodziców problem brzmi: „moje dziecko nie chce rysować”. Zaraz za tym stwierdzeniem pojawiają się pytania, które mniej więcej brzmią jednakowo: „co robić?”. Zwykle staram się naprowadzić rodziców na możliwe rozwiązania tego problemu, bo rysowanie to szalenie istotna aktywność. Ma ona ogromny wpływ na rozwój dziecka, jakie aspekty rozwija możesz sprawdzić tutaj i tutaj. To dwa teksty, które napisałam po to, by pokazać Ci jak świetnie (i jak szeroko) rysowanie wpływa na rozwój dziecka.

Teraz jednak chcę, żebyś najpierw zastanowiła się jakie mogą być powody tej niechęci do rysowania. Jak się domyślasz powodów może być wiele. Każdemu z nich musimy się przyjrzeć z należytą starannością, dlaczego? Dlatego, że w mojej opinii realny i trwały sukces możemy osiągnąć wtedy, kiedy dojdziemy do przyczyny powstania problemu. W związku z tym zdecydowałam, że pogrzebiemy dziś sobie w możliwych powodach powstania niechęci do rysowania. Wszystkie te powody zebrane są na podstawie moich indywidualnych obserwacji i wiedzy. 🙂

Moje dziecko nie chce rysować – co robić?

Przede wszystkim przypomnij sobie czy zadziało się w Waszym życiu coś takiego, co mogło mieć wpływ na jego nastawienie do rysowania? Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek nieodpowiednio zareagować na rysunek dziecka? Może nie przykładałaś należytej uwagi do procesu rysowania, uznając, że „samo przyjdzie”? A może Twoje oczekiwania były zbyt duże? Być może sama nie lubisz rysować? Zastanów się i odpowiedz samej sobie szczerze na te pytania. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zrozumieć istotę problemu.

Dlaczego Twoje dziecko może nie chcieć rysować?

5 najczęstszych powodów dziecięcej niechęci do rysowania:

  1. Niewystarczająca systematyczność w inicjowaniu aktywności
  2. Nastawienie rodzica
  3. Brak możliwości wyboru
  4. Zbyt duże oczekiwania rodzica względem dziecka
  5. Problem z napięciem mięśniowym lub postawą ciała

Niech zgadnę, że niektóre z nich brzmią dla Ciebie dość enigmatycznie. W takim razie przejdźmy teraz do szczegółowego omówienia każdego z powodów.

Niewystarczająca systematyczność w inicjowaniu aktywności

Wiesz, dziecko kiedy przychodzi na świat nie ma pojęcia co go na tym świecie czeka. Nie wie, że istnieją takie aktywności jak rysowanie, malowanie, czy budowanie z klocków. Wszystkiego dowiaduje się na początku właśnie dzięki Tobie. Dzięki swojemu rodzicowi odkrywa otaczający go świat i zdobywa nowe umiejętności. Jeśli nie będziesz mu wystarczająco często pokazywać konkretnych aktywności – samo ich nie odkryje.

Nastawienie rodzica

To mój ulubiony powód, a zarazem ten, którego nie lubię najbardziej. Twoje nastawienie odgrywa ogromną rolę w całym procesie rozwoju dziecka i  nabywania nowych kompetencji. Podczas tej transmisji na żywo, którą poprowadziłam na Instagramie odwołałam się do neuronów lustrzanych. Neurony lustrzane to najprościej mówiąc komórki nerwowe występujące w naszych mózgach (i nie tylko naszych, bo dowiedziono, że również małpy je posiadają). Odpowiadają one właśnie za umiejętność odtwarzania zachowań ludzkich, naśladowania ich, a także oddawania stanów emocjonalnych drugiej osoby. Już rozumiesz dlaczego o nich teraz wspominam?

Gdy przystępujecie z dzieckiem do rysowania, a na Twojej twarzy pojawia się grymas niezadowolenia, czy niechęci – dziecko to obserwuje. Jeśli dorzucasz do tego popularne hasło „ależ ja nie znoszę rysować!”, „ale ja tego nie lubię!” – dziecko to słyszy. Jeśli rzucisz przy tym komentarz w kierunku męża „nie możesz Ty z nim/nią porysować?!” – dziecko słyszy. Co następuje później? Przetwarzanie zaobserwowanego obrazu i usłyszanych komunikatów, łączenie tego ze sobą. Łączenie tych wszystkich obserwacji z czynnością, której dotyczyło. Po to by finalnie odtworzyć to w sposób godny aktora najwyższej klasy, niemalże 1:1.

Pomyśl nieco inaczej. Zachęciłabym Cię do czytania moich treści, gdybym na wstępie zaznaczyła, że cholernie nie chce mi się tego pisać, ale zmuszę się i to napiszę… byle jak, bylebyś dała mi święty spokój? Czy zachęciłaby Cię do ćwiczeń Ewa Chodakowska, gdyby powiedziała na wstępie, że ten film nagrywa tylko dlatego, że musi jakoś opłacić swój ZUS? Czy gdybym dała Ci farby i pędzel i powiedziała: „że też muszę uczyć tego durnego malowania…” – chciałabyś to kontynuować? Być może Twoje dziecko nie chce rysować, bo Ty sama nie chcesz rysować? Bo tego nie lubisz, a może twierdzisz, że nie umiesz?

Brak możliwości wyboru lub zbyt duży wybór

Tutaj to kwestia indywidualnego przypadku. Istnieją co najmniej dwa rodzaje dzieci: te, które lubią mieć wybór i te, które gdy mają wybór – nie potrafią się zdecydować. To Ty musisz wiedzieć do której grupy należy Twoje dziecko.  Jeśli należy do tej pierwszej, zastanów się czy nie dajesz mu zbyt małego wyboru np. dając tylko jedną kredkę. Być może problem dotyczy tego, że dajesz mu tylko jeden rodzaj kredek, takich które nie przypadły mu do gustu? Jeśli Twoje dziecko należy do grupy, to być może dajesz mu zbyt duży wybór, a ono zwyczajnie nie jest w stanie podjąć decyzji. Co prowadzi do porzucenia aktywności, bo dzięki temu nie musi podejmować tej trudnej dla siebie decyzji. Przeanalizuj to.

Zbyt duże oczekiwania rodzica względem dziecka

Czasami powodem tego, że Twoje dziecko nie chce rysować może być fakt, że zbyt wiele od niego oczekujesz. Te oczekiwania najczęściej wynikają nie ze złych chęci, a raczej z braku świadomości i wiedzy. Kiedy oczekujemy od trzylatka, że będzie już sobie świetnie radził z kolorowankami, musimy zadać sobie pytanie: co znaczy „świetnie”? Świetnie dla mnie oznacza tyle, że chętnie je koloruje, że z radością używa kolorów i daje się ponieść fantazji. Tymczasem dla wielu rodziców słowo „świetnie” oznacza, że dziecko:

  • nie wychodzi za linię,
  • używa całego przekroju kolorów,
  • koloruje dokładnie i niezamaszyście.

Nie tędy droga. Pomijam to, że wychodzenie za linie na każdym etapie rozwoju dziecka jest dla mnie bzdurnym wymaganiem. No bo powiedz sama, o czym świadczy to, że dziecko nie wychodzi za linie? O płynności ruchu, o dokładności, o wyższym poziomie rysowania, a może o tym, że widać jego starania? Błąd. Starania powinniśmy zauważać u każdego dziecka, nie tylko u tego, które nie wychodzi za linię. Płynność ruchu jest rzadko dostrzegana u dzieci w wieku trzech lat – dlaczego? Dlatego, że to jest dopiero początkowy etap rozwoju umiejętnego (płynnego) poruszania się po kartce. Względną płynność ruchu dziecko powinno opanować do momentu wyruszenia do szkoły podstawowej. Zamaszyste ruchy i brak dokładności w kolorowaniu to charakterystyczne zachowania dla trzylatków.

Problem z napięciem mięśniowym lub postawą ciała

To może być jeden z powodów niechęci do rysowania, ale myślę, że tę przyczynę rodzice dość szybko zauważają. Przynajmniej taką mam nadzieję. Problemy związane z osłabionym lub wzmożonym napięciem mięśniowym mogą dziecko zniechęcać do tej aktywności. Osłabione napięcie mięśniowe może przyczyniać się do tego, że trudniej jest dziecku utrzymać kredkę w ręce. W skrajnych przypadkach zdarza się tak, że dziecko w ogóle nie jest w stanie go utrzymać. Wzmożone napięcie może się przyczyniać do zbyt mocnego chwytu, które będzie powodowało u dziecka ból w palcach lub dłoni. Nieprawidłowa postawa w trakcie rysowania również może wywoływać efekt bólowy.

Wnioski

Myślę, że odpowiedź na pytanie postawione w pierwszym akapicie tego tekstu pt. „Dlaczego moje dziecko nie chce rysować?” nie jest taka łatwa. Jak widzisz powodów może być wiele, a najłatwiej dojść do źródła problemu będzie właśnie Tobie. Przecież nikt nie zna lepiej Twojego dziecka, od Ciebie samej. Mam nadzieję, że z tymi wszystkimi wskazówkami, których udzieliłam Ci w tym tekście – będzie Ci łatwiej.