fbpx
Wróć do początku Blog Edukacja domowa, matematyczna i inne – rozmowa z Zuzanną Jastrzębską-Krajewską

Edukacja domowa, matematyczna i inne – rozmowa z Zuzanną Jastrzębską-Krajewską

przez Ola Wojciechowska

Cały czas powtarzam, że Internet to świetne miejsce, jeśli potrafi się z niego korzystać. Ja sama staram się wykorzystywać go do granic możliwości, to między innymi dzięki Instagramowi udało mi się poznać wspaniałych ludzi. Ludzi pełnych pasji, ambicji, chętnych do działania, współpracy, a także pomocy. Postanowiłam wykorzystać to i zaprosić do rozmowy w ramach instagramowej transmisji na żywo – Panią Zuzię, czyli Zuzannę Jastrzębską-Krajewską. Zuzię na Instagramie obserwuję już od długiego czasu, jestem pod ogromnym wrażeniem jej działań na gruncie edukacji dzieci. W związku z tym, że zdarzyło nam się niejednokrotnie wymienić swoimi spostrzeżeniami na różne tematy związane z edukacją, uznałam, że to świetny moment by poprosić ją o internetowe spotkanie “na żywo”.

Było to dla mnie o tyle ważne, że jesteśmy akurat w trakcie prowadzenia zbiórki na rzecz Alexa Jutrzenki chorego na SMA typu I. Magda, mama Alexa potrzebuje zebrać aż 9 MILIONÓW na terapię genową swojego synka, który niedawno skończył zaledwie 5 miesięcy. Pomysłodawczynią utworzenia skarbonki podpiętej do głównej zbiórki na rzecz Alexa była Róża, znana w sieci jako Róża lekarz dla dzieci. Kolejnym pomysłem Róży było, żeby każda z Nas (w ramach wpłat, których dokonają nasi obserwatorzy) dała coś od siebie, tym czymś miała być wiedza. Z czasem okazało się, że możemy poszerzyć skalę działań i zaangażować w to przedsięwzięcie innych, chętnych specjalistów. To drugi powód mojej decyzji o zaproszeniu Zuzi do swojego “lajwa”.

Trzecim, ale nie ostatnim powodem był fakt, że czułam podskórnie, że nadajemy z Zuzią na jednych falach. Lubię współpracować z ludźmi, którzy mają m.in. podobny do mnie system wartości, podejście do edukacji, czy ogólny światopogląd. Przejdźmy do rzeczy, bo nie wszyscy z Was muszą Zuzię znać, zatem kilka słów o Zuzi.

Kim jest Zuzanna Jastrzębska-Krajewska?

Zuzia jest terapeutą wczesnego wspomagania rozwoju, nauczycielem wychowania przedszkolnego, a także terapeutą ręki. Skończyła szkołę muzyczną I i II stopnia, zdobyła kolejno tytuł licencjata oraz magistra pedagogiki, a obecnie jest doktorantką. Nie byle jaką doktorantką, ponieważ swoją pracę o uzdolnieniach matematycznych dzieci z niepełnosprawnościami pisze pod kierunkiem prof. dr hab. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej. Jest wykładowcą na warszawskim APS-ie, a oprócz tego współpracuje z olsztyńskim Przedszkolem “Szesnastka” im. Ireny Kwintowej.  Na Instagramie utworzyła swoje hashtagi, które cieszą się coraz większą popularnością: #20minutdlamatematyki oraz #rzeted. W udostępnianych przez siebie treściach przemyca ogromną wiedzę na temat m.in. edukacji matematycznej, umuzykalnienia i rzetelnej edukacji. Zuzia jest prawdziwym pedagogiem z powołania. Takich nauczycieli, edukatorów i specjalistów jak ona – ze świecą szukać. Marzy mi się, by w przyszłości w placówkach edukacyjnych pracowali tylko tacy nauczyciele. Dzięki temu – razem – będziemy w stanie odczarować edukację m.in. z tej papierowej na doświadczalną. W edukacji przede wszystkim powinniśmy się kierować tym, by zawsze, ale to zawsze podstawą był świadomy, naturalny rozwój dziecka. Wszystkie działania powinny być podejmowane z korzyścią dla dziecka.

W związku z tym, że Zuzia pracowała (pracuje) z dziećmi uczącymi się w “trybie” edukacji domowej, postanowiłam z nią o tym porozmawiać. Miałam na ten temat swoje zdanie, ale to zdanie teoretyka, dlatego rozmowa z praktykiem była strzałem w dziesiątkę. Tym bardziej, że w ostatnich dniach zarówno do Zuzi, jak i do mnie kierowane były pytania właśnie związane z edukacją domową. Ponadto, jako, że Zuzia znana jest jako “Pani od matematyki”, zaplanowałam sobie, że porozmawiamy także o edukacji matematycznej. Właściwie porozmawiamy to zbyt dużo powiedziane, poprosiłam moich obserwatorów o zadanie kilku “matematycznych” pytań do Zuzi. Odpowiedzi na nie padają w ostatniej części naszej transmisji.

Przebieg live’a o edukacji domowej i matematycznej:

  • Wstęp: kilka informacji o tym, kim jest Zuzanna Jastrzębska-Krajewska,
  • Część pierwsza (dłuższa): edukacja domowa – czym jest, plusy i minusy,
  • Część druga: edukacja matematyczna – odpowiedzi na pytania.
  • Zakończenie: śpiewanie sto lat dla Róży, która wczoraj (29.11) miała urodziny, podziękowania i pożegnanie.

W międzyczasie (pomiędzy częścią I i II) rozmawiałyśmy o rodzicach, nauczycielach, rozwoju dzieci i różnych podejściach do edukacji, w tym o edukacji papierowej.

Druga część live’a skupiona była wokół pytań o edukację matematyczną, skierowanych oczywiście do Zuzi:

  1. W jakim wieku najlepiej zacząć z dzieckiem zabawy z matematyką?
  2. Kiedy i jak zacząć naukę liczb? Kiedy wprowadzać działania?
  3. Czy istnieje coś takiego jak genetyczne predyspozycje do nauki matematyki? Jeśli oboje rodziców miało trudności w nauce przedmiotów ścisłych, czy u dziecka należy szczególnie pielęgnować te umiejętności, by nie wystąpiły podobne problemy?

Myślę, że nie ma sensu więcej pisać, całej reszty możecie wysłuchać w godzinnym nagraniu, które umieszczam poniżej. Muszę tylko napomknąć, że jako “profesjonalny” (czyli wcale) grafik, czy operator, czy ktokolwiek inny – nie umiem w nagrywanie filmów, a tym bardziej w ich obrabianie. Co więcej, całe nagranie zawiera również elementy humorystyczne, zatem jeśli liczycie na transmisję pełną powagi – tutaj niestety jej nie znajdziecie. Znajdziecie natomiast ogrom wiedzy i naszego podejścia do edukacji dzieci. Miłego oglądania.

Live z Zuzanną Jastrzębską-Krajewską 29.11.2019

Możesz zajrzeć też tutaj

Skomentuj

* Korzystając z tego formularza wyrażasz zgodę na przechowywanie Twoich danych przez właściciela strony https://olawojciechowska.pl.